Leasing alebo spotrebný úver?

Odpoveď na túto otázku hľadajte vo vašom zámere s daným vozidlom. Dôležité je vedieť, či si chcete vozidlo iba prenajímať alebo ho chcete rovno vlastniť. Po možnosti lízingu siahajú skôr firmy či podnikatelia. Prečo je to pre nich také lákavé?

Leasing je jedna z možností, ako si zaobstarať nové i staršie vozidlo, na konci ktorej auto môže a nemusí byť vaše. Závisí to od toho, aký typ lízingu si zvolíte. Jedno však majú oba lízingy spoločné – auto nebude hneď vo vašom vlastníctve. Kúpi si ho lízingová spoločnosť, ktorá vám ho prenajíma za istú finančnú čiastku. Až po zaplatení všetkých splátok a iných poplatkov sa môžete stať jeho majiteľom.

Výhody a nevýhody lízingu

Leasing môže mnohokrát poskytnúť lepšie podmienky na financovanie ako klasický spotrebný úver. Do úvahy sa totiž berie len príjem žiadateľa, nie jeho finančné záväzky či bonita, ktorá vám môže v bankách poriadne zavariť a celkové poplatky ešte navýšiť.  Dôležitým faktom je aj to, že v rámci lízingových splátok sú zarátané aj poplatky za havarijné a povinné zmluvné poistenie, pričom k spotrebnému úveru si toto ešte musíte pripočítať.

Hlavným mínusom leasingu je povinnosť uzavrieť havarijné poistenie a zaplatiť akontáciu – akúsi zálohu alebo preddavok lízingovej spoločnosti, tvorí ju väčšinou prvá splátka. Súčasťou sú aj ďalšie poplatky ako napríklad poplatok za uzatvorenie zmluvy či poplatok pri prevode vlastníctva po splatení lízingu. Hradiť si musíte aj autorizovaný servis.

Určite poteší možnosť odpočtu DPH z každej splátky i akontácie.

Finančný a operatívny leasing

Finančný leasing je druh lízingu, po ktorého splatení sa stávate vlastníkom vozidla. Leasingová spoločnosť vám ho prenajíma a poskytne vám predkupné právo. Po splatení poslednej splátky nastáva trochu zdĺhavý proces prevodu vlastníctva. Vlastníkom auta sa stávate vy. Pri tomto type leasingu musíte počítať s už spomínanou akontáciou. V splátkach je zahrnuté PZP a havarijné poistenie, náklady na servis vozidla si hradí prenajímateľ sám.

Operatívny leasing je druh lízingu založený iba na prenajímaní bez predkupného práva. Po splatení poslednej splátky majiteľom ostáva lízingová spoločnosť. Inak povedané, auto nebude na konci tejto cesty vaše, máte ho iba v prenájme.  Má to však aj svoje výhody. Neplatíte akontáciu, servis a nestaráte sa ani údržbu vozidla.

Výška splátok pri operatívnom lízingu sa vypočíta na základe rozdielu medzi obstarávacou cenou nového vozidla a zostatkovou cenou podľa najazdených kilometrov a doby trvania zmluvy. Túto výslednú sumu splácate v dohodnutých mesačných splátkach.

Spotrebný úver

Ak chcete byť majiteľom vozidla a nevyhovuje vám dlhá „čakacia doba“, máte poslednú možnosť, vziať si spotrebný úver. V tomto prípade sa stanete majiteľom vozidla ihneď po kúpe, ušetríte splátku akontácie a voľba havarijného poistenia je len a len na vás. Jedinou nevýhodou sú prísnejšie podmienky banky poskytujúcej spotrebný úver. Preukázať musíte nielen váš pravidelný príjem, ale aj vaše ďalšie záväzky a zaujímať ich bude váš úverový register. Vaše splácanie už existujúcich úverov má vplyv na vašu bonitu, na základe ktorej vám bude pridelený úrok.

 V konečnom dôsledku je to, či sa vám oplatí leasing alebo úver, veľmi individuálne a závisí to od podmienok bankových, nebankových a lízingových spoločností. Veľkým plusom pri kúpe auta na lízing či úver je to, že máte nasporený aspoň nejaký základ.